Hair and Fur (WSM)

, ile etiketlendi

3ds max içinde  modify bölümünde Hair and Fur (Saç ve Kürk) modifier’ı tanıyalım. Öncelikle sahnemize (herhangi bir obje olabilir) bir obje çiziyoruz. ben Chamferbox seçtim. Hair and Fur uygulayacağımız yerleri seçip detach yapıyoruz.

Detach yaptığımız parçaya modifier listesinden hair and fur seçiyoruz ve render alıyoruz(biraz uzun sürecektir).

Hiç bir ayar yapmadan bu şekilde bir görüntü elde ettik ancak render süresini azaltmak ve istediğimiz şekilde renk ve stil vermek için uğraşalım.

Hair and fur modifier’ında style hair’ ı seçip biraz şekil verelim.

   

Biraz da seyreltelim ki render süremiz azalsın. General Parameters sekmesinin altında Hair Count değerini 500 yapıyoruz.

Bunları yaptıktan sonra son durumu tekrar gözden geçirelim.

Yapmış olduğumuz styling ayarlarıyla istediğiniz gibi oynayıp değişiklik yapabilirsiniz. Şimdi de renklerle oynayalım, Material Parameters sekmesindeki renklerimizle oynayalım,  Tip color uçları Root color kökleri ifade eder buna göre renklerle oynayabilirsiniz.

Buradaki değerlerde çok gerekmedikçe değişiklik yapmanıza gerek yoktur ama hue variation değeriyle oynayıp kullandığınız renkleri kombine edebilirsiniz. Specular ve Glossiness kısmındaki değerleri azaltıp artırarak parlaklığını azaltıp çoğaltabilirsiniz. Yaptğımız renk değişikliklerinden sonra son duruma göz atalım.

Şimdi sayıyı çoğaltıp ufak oynamalar yapabiliriz. General parameters sekmesinde hair count değerini 1500 yaptım ve tip thick (uç kalınlığı) değerini 1 yaptım. Sonuca bakalım.

Eklemiş Frizz (bukle) ve Kink (karışıklık) parametrelerinde değişiklikler yaparak da çalışmanızı çeşitlendirebilirsiniz.

3D, 3ds Max kategorisine gönderildi | Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir