Lattice

, ile etiketlendi

Bugün 3dsmax’de modifier listemizde bulunan Lattice komutunu ve işlevini göstereceğim.

Lattice kelimesi sözlük anlamı olarak Türkçe’de karşılığı kafes, bir şeyle örmek gibi anlamlara gelir. Öncelikle Lattice uygulayacağımız objemizde önemli olan noktalar segment sayısı ve şeklidir. Örnek verecek olursak aşağıdaki renderdaki gibi bir sonuç istiyorsak, 

çizdiğimiz kutunun segmentleri bu şekilde olmalıdır.

çizdiğimiz/mevcut objemize modifier list kısmından lattice atadıktan sonra gelelim ayarlara.

Parameters kısmında Joints Only From Vertices‘ı işaretlerseniz sadece segmentlerin kesişim noktalarında eklemler oluşur. Struts Only From Edges‘i işaretlerseniz çizgileri direk şekline dönüştürür. Both‘ı işaretlerseniz her ikisini de oluşturur.

Struts kısmındaki değerlere gelelim, Radius direkler veya nasıl adlandırırsanız uzun parçaların çapını belirler, segments segment sayısını belirler, sides kaç köşeli olacağını belirler (minimum 3 yapabilirsiniz üçgen profiller oluşturur) bu değeri artırdıkça yuvarlaklaşır. material id ise kullanacağınız materyale göre değişiklik gösterir, örneğin multi/sub-object materyali kullanacaksanız burada işinize yarayacaktır. Ignore Hidden Edges‘i işaretlerseniz dörtgen obje çizgilerini (edge) 1 köşegen olarak ekleyecektir. End Caps‘i işaretlediğimizde profillerin uçlarını kapatacaktır. Smooth işaretli olduğunda ise profilleri otomatik olarak yumuşatacaktır.

Joints kısmındaki değerlerde ise ilk etapta tetra octa ve icosa şeklinde 3 tane seçenek çıkıyor bunlar eklem parçalarının şeklini temsil eder. Bunlardan işimizi görecek olan parçaya göre segments değerini artırıp uygun olanını seçiyoruz. Radius kullanacağımız eklemin çapını temsil eder. material ID ve Smooth yine struts kısmında da belirttiğim gibi geçerlidir.  Mapping Coordinates kısmı ise ekstra bir durum olmadıkça işinize yaramayacaktır. Şimdi bu ayarlarla oynayarak neler yapabileceğimize bir bakalım.

Lattice Modifier’ı kullanabileceğiniz alanlar aşağı yukarı hayal gücünüzle alakalı.

3D, 3ds Max kategorisine gönderildi | Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir