Mental Ray Caustics

, ile etiketlendi

Mental Ray 3ds Max ve Maya üzerinde gelen harika bir render motorudur. Bu yazıda Mental Ray Caustics için basit bir örnek vereceğim. Caustic’in türkçede karşılık olarak net bir kelime bulamadım ama bir büyüteç ile güneş ışığını çoğaltıp yakıcı hale getirmekle benzer bir durum diyebiliriz.

Öncelikle sahnemizi hazırlıyoruz. Ben bir Plane çizip üstüne Teapot koydum.

Oluşturduğumuz Teapot’a materyal olarak mental ray bünyesindeki arch+design materyali seçip burada template kısmından glass (thin geometry) seçiyoruz.

daha sonra seçtiğimiz materyalde resimde görülen IOR kısmını 1,42 yapıyoruz, IOR camın yoğunluğudur istediğiniz şekilde değiştirip göz zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Ama unutmayın ki Caustics’ e doğrudan etki eder. Diffuse rengini siyahtan beyaza doğru orta ayarda camın rengini oluşturacak rengi seçiyoruz.

Transparency ve translucency kısmıdnaki renklerle oynayarak da güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu renkler saydamlığa doğrudan etki eden renklerdir, özellikle translucency kısmına güzel bir motifi map olarak giydirirseniz hoş görüntüler alabilirsiniz. Mevcut ayarları yaptıktan sonra objemize sağ tıklayıp açılan pencerede object properties’i seçiyoruz ve Caustics and Global Illumination sekmesindeki Generate Caustics’i işaretleyin.

Şimdi Render penceremizi açıyoruz (f10) ve Indirect Illumination sekmesinde Caustics and Global Illumination kısmında Caustics’i Enable yapıyoruz.

Burada varsayılan ayarlarda multiplier: 1,0 olarak gelir ben 3,0 olarak değiştirdim siz de istediğiniz görüntüyü almak için dilediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Bu ayarları da yaptıktan sonra sahnemize ışık ekleyelim.

 

Standart ışıklardan omni seçip sahnemize 1 tane yerleştirip instance şeklinde çeşitli yerlere kopyalıyoruz ben 4 adet kullandım kullanacağınız yere göre sayıyı ayarlayabilirsiniz, bir de skylight ekliyoruz ve ayarlarını değiştirmeden bırakıyoruz. Omni ışıkların ayarlarından intensity/Color/Attenuation kısmında multiplier: 0,2 yapıyoruz.

Şimdi render alıp sonuca bakalım.

mevcut ayarlar üzerinden oynamalar yaparak değişik sonuçlar elde edebilirsiniz.

3D, Mental Ray kategorisine gönderildi | Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir