Mental Ray Matte/Shadow/Reflection (mi) kullanımı

, , , ile etiketlendi

Mental Ray içinde bulunan Matte/Shadow/Reflection bir çok derde derman olan, çalışmalara ayrı bir hava katan ve fotomontaj gibi işlerde oldukça işe yarayan bir materyaldir. Ben örnek olarak çektiğim bir fotoğrafın üstüne bir obje yerleştireceğim. Öncelikle sahnemizi açıp objemizi bir plane üzerine yerleştiriyoruz.

Daha sonra kullanacağımız fotoğrafı arkaplana sürükleyip bırakıyoruz. Çıkan pencereye OK diyoruz.  Şimdi eklediğimiz fotoğraf (muhtemelen)biraz sünmüş gibi görünüyor bunu düzeltmek için pencerenin sol üst köşesinde sağ tıklayıp show safe frame işaretliyoruz ve render ayarlarından çözünürlüğümüzü fotoğrafınki ile aynı pixel yapıp image aspect‘i kilitliyoruz. Daha sonra çözünürlüğü ideal boyutlara getiriyoruz. (Çektiğiniz fotoğraf büyük olabilir) Ben 1600×1200 yaptım.

Bu ayarları da yaptıktan sonra tam görüntümüz elimizde. Şimdi materyal editörü açalım ve  plane üzerine atamak için matte shadow materyalimizi seçiyoruz.

Materyalimizi seçip atadıktan sonra ayarlara geliyoruz. Environment and Effects penceresini açıyoruz (8) burada environment map olarak görünen fotoğrafımızın adını görüyoruz, sağ tıklayıp copy dedikten sonra materyal editörde matte shadow materyalimizin Camera Mapped Background kısmına Siyah olan rengin yanındaki kutuya sağ tıklayıp paste diyoruz.

daha sonra kutuda M harfi oluşacak ve bu M harfine tıklayıp materyalin içine giriyoruz ve Coordinates kısmında ayarları resimde görüldüğü gibi yapıyoruz.

Bu ayarları da yaptıktan sonra bir üst menüye çıkıp Reflections sekmesinde Recieve Reflections‘ı işaretliyoruz.

Not: eğer sahnenizde objenizi yerleştireceğiniz yer yansıma yapan bir yer değilse (cam üzeri gibi) bunu işaretlemenize gerek yoktur. parlak veya yarı mat zeminler için de işaretleyip Glossines ayarlarıyla (varsayılan olarak 1,0 gelir düşürdükçe parlaklık azalır)oynayabilirsiniz.

Şimdi objemizi fotoğrafta oturtacağımız yere göre ayarlayalım.

Objeyi oturturken, orbit kullanın objeyi hareket ettirerek oturtmaya çalışmak her zaman sıkıntılı ve yanlış sonuç verir. Şimdi mevcut ayarlarımıza göre bir render alalım ve sonuca bakalım.

Elde ettiğimiz sonuç üzerinden oynamalara devam edelim ve sahnemize standart lights kısmından bir skylight ekleyelim, skylight objemize daha gerçekçi bir duruş ve matte shadow materyali üzerinde güzel gölgeler bıraktıracaktır. Sahnemize fotoğrafı çektiğiniz ortamı aşağı yukarı simüle edebilecek mr Area omni ışıkları koyabilirsiniz, koyduğunuz ışıkları instance şeklinde koypaladıktan sonra gölge miktarı gibi ayarları dilediğiniz gibi değiştirip sahnenize uygun hale getirebilirsiniz.

Son durum için bir render alıyoruz.

Belirtilen ayarlarla istediğiniz gibi oynayıp sahnenize uygun sonucu yakalayabilirsiniz.

Mental Ray kategorisine gönderildi | 1 yorum

Mental Ray Matte/Shadow/Reflection (mi) kullanımı için 1 cevap

  1. Christine der ki:

    Amazing!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir