Multi/Sub-Object material / çoklu/alt obje materyali

, , ile etiketlendi

Bu yazıda kullanım alanınıza göre oldukça işlevsel bir materyal türünden bahsedeceğim. multi/sub-object materyali aşağıda da gördüğünüz gibi tek bir materyal slotu içinde varsayılan olarak 10 tane farklı materyal içerir ve bu sayıyı artırmanızı da sağlayan add butonu vardır. Bu materyali ilk aklıma gelen şekliyle kullanım alanı belirtmek gerekirse, hazır kapı veya pencerelerde kullanılabilir ki bunu bir binada farklı tiplerde ama aynı malzemeleri barındıran pencerelerde kullandığınız zaman muazzam bir zaman tasarrufudur.

multi-sub-object

 

Multi/Sub-object materyali oluşturma

Öncelikle bu materyali nasıl oluşturacağımızı öğrenelim. Materyal slotumuzda bulunan standart materyalimize gelip standard yazan yere tıklayalım ve açılan pencerede multi/sub-object materyalini seçelim.

multisub

 

Daha sonra bir önceki resimde görünen seçenekler çıkacaktır. Yazının başında da belirttiğim gibi kullanım alanı olarak ilk akla gelen bir pencere olduğu için bunu hazır pencere modellerinin birinde deneyelim. Oluşturduğumuz bir pencere üzerine bu materyali atayalım ve gelelim alt materyallere, genelde bu sıralamada 3. sıradaki materyal cam kısmına denk gelir. Geri kalan 5 ya da 6 materyali eğer bir farklılık yoksa yüzey sayısı ve pencere detayınıza göre bu sayı daha da fazla olabilir ancak standart bir pencere için 6 slot yeterli gelmektedir. Instance seçeneği işaretli kalacak şekilde (daha sonra yapacağınız değişikliklerde diğer slotlar otomatik olarak güncellenebilsin diye) 3. slot haricinde diğerlerine aynı materyali tutup bırakın. 3. slot içinde oluşturduğunuz veya hazır olan bir cam materyali atayın.

materyal

 

Materyalleri tamamladıktan sonra render alıp kontrol edin.

multi-sub_object

 

Alınan render üzerinde kontrollerinizi yaptıktan sonra yapacağınız çalışmaya göre özelleştirilmiş materyalinizi uygulayabilirsiniz.

3D, 3ds Max kategorisine gönderildi | Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir