opencart url seo

, , ile etiketlendi

Populer e ticaret scriptlerinden olan opencart ın baya pahalıya satılan url seo eklentisini gelin kendimiz yapmaya çalışalım.opencart bilindiği gibi ürünler ve Kategoriler için permalink (seo) özellikli ama diğer sayfalarında bu özellik yok. şimdi bu özelliği manuel olarak script’e katacağız.. haşir neşir olamayan arkdaşlar için düzenliyeceğimiz dosyanın adı seo_url.php dosyanın yolu ise : catalog/controller/common/seo_url.php  gerekli değişikleri yaptıktan sonra utf8 kodlaması ile kaydedilirse sorunsuzca çalışacaktır. değişiklikten sonra linkler şu şekilde gözükecek

 

Orjinal : sizindomain.com/index.php?route=common/home
Yeni      : sizindomain.com/index.php/anasayfa

 

hemen şunuda belirteyim aynı zamanda diğer yapılan bir değişiklikte kategori ve ürünler url ve sorguları ile alakalıdır. yapılan değişiklikte permalink ve id kullanılarak sorgu örneği verilmiştir. yani url permalik şeklinde gösterirken sorguları id ler ile yaptırmaktır. buda sorgulara hız katıp cpu binen yükü azaltacaktır. ürün sayısı fazla olan kullanıcılar kesinlikle bu link yapısından faydalanacaklardır.

 

örnek :permalink ve id li url şu şekildedir . com/turkiye_haberleri-234.html gibi burda hem permalink yapıp hemde sorguları id lerle yapıp sorgularda performans sağlarken permalink lerlede url arama motorlarına tanıtacaklardır.

 

Mevcut düzenlemedeki url yapısı şu şekildedir. istediğiniz gibi ihtiyacınıza uygun şekilde düzenleyebilirsiniz. bu düzenleme sadece örnek açısından yapılmıştır.Yada sadece Opencart kendi seo url kullanıp diğer sayfa link lerine seo url uygulayabilirsiniz. orjinal dosya ile düzenlenen dosyayı karşılaştırak yapılan değişikleri görüp kendi çalışmalarnızı yapabilirsiniz.

 

sizindomain.com/shop/item/34
sizindomain.com/item/13

 

Php kategorisine gönderildi | 3 yorum

opencart url seo için 3 cevap

  1. Hasan Hüseyin der ki:

    Merhaba arkadaşım, Opencart Seo ile ilgili konuda verdiğin kodları php olarak kaydedip indirme imkanı verirsen daha iyi olur. Şahsen faydalanamadım, konuya yorum yazma kapalı sanırım bu yüzden buradan bildirmek istedim.

    İlgin için şimdiden teşekkür ederim.

  2. Efe can der ki:

    İşlemi yapıorum hersey tamam linklerde oluyo fakat anasayfadaykn bi ürüne veya kategoriye tıkladıgmda tekrar anasayfaya yonlendiriyo
    Op.1.5.6.4 lütfen yard

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir