Vray Sun Ayarları

, , ile etiketlendi

Vray bilindiği gibi oldukça pratik bir render motorudur. Bir çok 3 boyutlu program için uygun versiyonu olan Vray’de  Sun (Güneş) ayarlarını 3ds Max 2009 üzerinde göstereceğim.

Önce Vray Sun kullanacağımız sahnemizi açıyoruz ve bir Vraysun oluşturuyoruz. Bunu yaparken önemli olan şey açıdır, açıyı istediğiniz şekilde ayarlayıp koymanız yeterlidir.

Mevcut sahnede başlangıç için kullanılan ayarlar

VraySun Parameters alanında sırasıyla;

VraySun ayarlarımızı yaptıktan sonra Render Setup penceresini açıyoruz (f10) ve V-Ray sekmesinde Color mapping kısmına geliyoruz.

Burada Type kısmından Exponential seçip Indirect illumination sekmesine geçiyoruz

ve “On” kısmını işaretliyoruz. GI engine kısmından kaliteli bir görüntü almak için Irradiance map seçiyoruz. Sahnenizdeki objelerin özelliklerine göre (sert hatları olan ve öne çıkarmak isterseniz) Ambient occlusion kısmını işaretleyip oradaki ayarları isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. ben ayarlarımı 0.4 radius 50 cm ve subdivs 8 yaptım. Şimdi bir render alıp son duruma bakıyoruz.

VraySun ayarlarında size multiplier (Güneşin Büyüklüğü) parametresi gölgelerin keskinliği açısından büyük önem taşır. aldığımız renderda 10 olan size multiplier değerini 1 yapıp tekrar render alıyoruz

ilk rendera nazaran ikincisinde güneş etkisi daha gerçekçi duruyor. size multiplier parametresinde istediğiniz değeri çalışmanıza ve göz zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Intensity (yoğunluk) ayarıyla da ışığı ayarlayabilirsiniz ancak istediğiniz görüntüyü elde ettikten sonra intensity ayarıyla oynamanıza (render aldıktan sonra Photoshop vb. programlarla üzerinde oynama yapmayacaksanız) gerek yoktur.

VraySun ayarlarında her parametrenin önemi yapacağınız çalışmaya göre değişir. Öğrenmenin yanında bolca pratik yapmak da oldukça işe yarayacaktır.

3D, Vray kategorisine gönderildi | 8 yorum

Vray Sun Ayarları için 8 cevap

 1. cem serkan der ki:

  Vray Sun Ayarları hakkında harika bir makale olmuş teşekkürler.

 2. metin bingöl der ki:

  vraysun ayarlarında güneşin hangi satte olduğunu yani günün hangisaatinde olduğunu ayarlayabiliyormuyuz bide dış cephe render ında daha gerçekci renderlar alabilmemiz için başka nasıl vray ayarları gerekiyor rica edsem paylaşırmısınız

 3. Geri izleme: Vray sun saat ayarlama - otuzdort.org

 4. özgür deniz DOGAN der ki:

  güzel makale elinize saglık

 5. Sinan Kaya der ki:

  Hocam merhabalar, benim sorunum vray sun kullanımında dış mekanda farklı yönlerden render aldığımız da vray sun ı da ona göre döndürmemiz gerekiyor mu, yoksa ilk koyduğumuz yerden 4 farklı şekilde kamera açısıyla ışığı kullanabilirmiyiz. Ayrıca gölge olan kısımlar render alındığın da çok kötü çıkıyor ne aydınlık ne karanlık sanki sprey boya ile boyanmış gibi oluyor. Teşekkürler

  • 3d der ki:

   merhabalar, bu yapacağınız sunumla alakalı olarak değişir. güneşin açısını daha dik yaparsanız 4 taraftan render aldığınızda pek sıkıntı olmayabilir, ancak güneş açısı çok önemli değilse render aldığınız yere göre güneşin açısını değiştirebilirsiniz. Bir de gölgenin yoğunluğunu ve kesinliğini değiştirerek farklı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir