Vray sun saat ayarlama

Daha önceki Vray sun ayarları ile ilgili yazıya istinaden ilave olacak ve bazı kullanıcılar için önemli olan saat tarih ayarları ki bu ayarlar o günün hava durum bilgilerine göre ve saat durumuna bağlı olarak açıyı otomatik ayarlar.

Vray sun kendi içinde bir saat tarih ayarına sahip olmadığı için bu duruma uygun çözüm için ilk yapmamız gereken sahnemize daylight eklemek. System sekmesinden daylight ekleyelim.

daylight

 

Ekledikten sonra modify sekmesine gelip buradan sunlight kısmından Vray sun seçiyoruz ve gelen seçeneklere tamam diyoruz. (bu seçenekler vray sun ile uyumlu çalışan sky ekliyor.)

vraysun

 

Daha sonra bir önceki yazıda belirttiğimiz şekilde veya kendi arzu ettiğiniz şekilde vray sun ayarlarını yapıp sahnenizi render alabilirsiniz. Daha gerçekçi bir render için burada anlatılanlara ilaveten çevre düzenlemelerini yapmanız gerekmektedir. Kullanacağınız objeler gerçekçi ve uyumlu olursa vray sun ışığı gerçekçi bir şekilde simüle edecektir.

Bunun için yapmanız gerekenler kullanabileceğiniz eklentiler olabilir ki bunun için bir çok eklenti var örneğin Archivision RPC, bu eklenti kendi bünyesinde geliştirdiği objeleri (ağaç, insan, araba vb.) sahnenizde kullanmanızı sağlar ve poligon sayısı gibi problemlerle boğuşmanızı önler. Bunun dışında bazı eklentiler de belirtilen yüzeylere çim ağaç vs. çevre objeleri geliştirmektedir. Ayrıca unutmamanız gereken bir nokta da gökyüzüdür. Gerçekçi bir gökyüzü kullanırsanız ki tek karelik renderlarda oldukça işinizi görecektir.

3D, 3ds Max, Vray kategorisine gönderildi | Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir