windows 8 single language ve ssd disk terfisi

Yakın bir süre önce All In One Touch Dokunmatik bilgisayarlardan Asus marka ET2300INTI-B012K  modeli bir bilgisayar aldım ve hemen ssd takmak istedim, öncelikle uğraşmamak ve garanti bozulmasın düşüncesi ile ssd takılması için servise telefon açtım  bir defaya mahsus getirirseniz takabiliriz ama kurulum yapamayacaklarını söylediler. bilgisayar 15-20 kilo civarı olasa gerek hop kucakla götür durumu yok yani , asıl sorun ise kurulum çünkü içinde windows 8 single language diye bir sürüm var  ve içinde kurulum cd çıkmadı cihazın, artık belli markalar dışında yanında kurulum cd’si verilmiyor. tüm araştırmalarıma rağmen internette böyle bir sürümü göremedim malesef .bazı yöntemler bu sürümün oluşturulabildiğini okudum ama denemedim hiç. ama şu tür bilgiler aldım windows 8 farklı bir sürüm ile kurmaya çalıştığımda. bios a yazılan key bu sürüme ait olmadığını söyleyip kurulumu durduruğuna dair.

 

windows 8 single language ve ssd disk terfisi

 

ve kendi izlediğim yol haritam şu şekilde oldu 100% sorunsuz.

bilgisayarımın üretici tarafından hazırlanmış gizli olan kurtarma bölümünü (Recovery Partition) USB flash’a  yükleneceğini okudum yalnız boyutu 16 GB olmalıymış.

1- Windows  + tuşuna basarak yada başka bir yollla Çalıştır‘ı açın ve RecoveryDrive.exe yazıp enter.

 

Başlangıç ekranınından  kurtarma yazın , Ayarlar sekmesinden Kurtarma sürücüsü oluştur‘u tıklatın.

 

doğru usb flash sürücüyü seçtiğinizden eminseniz İleri deyin.

Sistem Kurtarma Sürücüsü‘nün oluşturulması zaman alacaktır işlem bitttikten sonra  Son ile işlemi bitirin.

 

bu arada not : bu aşamada disk deki kurtarma bölümünü yer açmak adına silmek isteyeceğinizi sorar bence bırakmak daha mantıklı her ihtimale karşı.

 

Şimdi elimde üretici bölümün sistemi kurtarmak adına gizlediği 16gb usb sahibiyiz.

 

Şimdi bilgisayarımın hiç bir yerinde windows lisans Key anahtarı yazmadığını fark ettim . netten gerekli programlar ile windows ‘umun keyini öğrendim. iki program denedim ilginçtirki ikisde ayrı key verdi ikisinide bir yere not aldım.

 

windows 8 pro sürümünü küçük bir hile ile key isteninlen bölümü atlanabildiğini öğrendim. bu iş windows 8 usb kurulum usb hazırlayıp içine internette bulduğum ei.cfg dosyasını win8   kurulumu hazırladığım usb nin içindeki Sources klasorüne attım.  bu dosya kurulum sırasında key isteyen bölümü atlamanıza yarıyor. bios da yazan key ile karşılaştırma yapmadan istediğimi sürümü bu sayede kurabildim. sorunsuz tüm kurulum bitti. artık windows 8 sahibi ve lisans sorunu olan bir kullanıcı olmuştum, bunu yanında eksik driverlerde vardı bir sürü.. aklımdaki hinliği hemen denemeye koyuldum. windows 8 ile gelen kurtarma özelliği ile eski sürümüme ve üreticinin yüklü driverlerine nasıl sahip olacağımdı sorumun artık.  daha önce oluşturduğum usb flash taktım ve windows 8 ayarlar menüsü genel kısmından sistemi usb den kurtar dedim ve işlem başladı (biraz uzun sürüyor) bittiğinde bilgisayarım yeniden açıldı ve windows 8 single language  sürümüyle driverler yüklü şekilde ilk haliyle çıktı karşıma. ama lisanslı gözükmüyordu, key değiştir diye bir seçenek var burdan eski disk üzerinden aldığınız key girin o da tamamdır. artık lisasns sahipli windows 8 single language sahibisiniz hediyesi ise ilk aldınız tüm driver ve dosyalar ile karınızda olması. bu yöntem ile oem ile gelen tüm işletim sistemleri ile yapılabilir.

 

yazının çok dağnık olduğunun farkındayım. unutmadan yazayım dedim ilerde toparlayacağım daha güzel bir anlatım ile.

 

vakit bulursam Asus ET2300INTI nasıl söküldğünü fotoğraflayıp yazarım.

 

buradaki anlatım ile sitelerinde bu yöntemi örnek verecek arkadaşlar linkimi paylaşırlarsa sevinirim. yöntem tamamen bana aittir.

 

 

 

 

Genel kategorisine gönderildi | 3 yorum

windows 8 single language ve ssd disk terfisi için 3 cevap

 1. Ulaş Ergun der ki:

  Öncelikle paylaşımın için teşekkürler.
  Ben de geçen hafta aldım asus 2300 fakat kafama takılan sorular var. Cevaplarsanız sevinirim.

  1. Bilgisayardaki kurtarma bölümünden usbye atmadan format atmak mümkünmü?
  2. Mümkünse formatı nasıl başlatırım? Bios ayarı yapmak gerekiyormu?
  3. Formatlarken sadece c partına atabiliyormuyuz yoksa d partınıda yedeklemem gerekirmi?

  Şimdiden teşekkürler.

 2. Ulaş Ergun der ki:

  Asus 2300 da çözemediğim bir konuda usb çoklayıcıya taktığım aygıtları (diskleri, şarj kablolarını) makine görmüyor bu konuda bir çözümünüz varmı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir