WordPress birden fazla dil ile kullanma

Merhabalar; wordpress ile ilgili iki dil kullanmam gerekti ve bununla ilgili araştırma yaptım. Bir çok çözüm önerisi sunulmuş ancak bunların içinde çok azı sağlıklı çözüm sağlamış. Bunlar içinde birden fazla veritabanı oluşturup site kurmak olsun veya çeviri yapan eklentiler olsun bir sürü seçenek var ancak bazıları gerçekten uzmanlık gerektiren çözümler ve bu işlerle uğraşan benim gibi ortalama insanlar için içinden çıkılmaz bir hal alabilmekte. Bu nedenle bununla ilgili bir yazı yazmayı düşündüm ve kendi kullandığım çok da işime yarayan bir eklentiyi tanıtma gereği duydum.

Bu eklenti qTranslate eklentiyi buradan indirebilirsiniz.

qtranslate

Bu eklenti anlatılan bir çok karmaşık yönteme göre oldukça kullanışlı ve basit. Öncelikle kurulumu yaptıktan sonra bir kaç ayar yapmak gerekiyor. Zira bu eklentiyi kurunca panel dili ingilizceye dönüşüyor ama bunu ayarlardan default dili Türkçe yaparak düzeltebiliriz. Bunun için de Türkçe dilini tanıtmamız gerekiyor. Onun için de hiç bir şey yüklemeye gerek yok gayet basit bir şekilde yapılıyor ve ayarları da bu şekilde.

dil

Date Time ve Not Available Message kısımlarını dilediğiniz şekilde doldurabilirsiniz. Hangi tarih ve zaman formatını istiyorsanız ona göre ayarlayabilirsiniz. Not Available Message kısmına da yine dilediğiniz şeyi yazabilirsiniz. Bu ayarları da yaptıktan sonra Add Language butonuna tıklıyoruz ve eğer ki aktif değilse sağ tarafta görünen diller arasından aktifleştiriyoruz. Burada kaç tane dil ve hangi dilleri kullanmak istiyorsanız aktifleştirip kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

sayfa

Buradan da anlaşılacağı gibi başlık kısmında kaç tane dil kullanıyorsanız hepsine göre başlığı yazıp düzenlemeniz gerekiyor ve yine içerik kısmında da yine kaç tane dil varsa o kadar ve isimlerinin yazdığı sekmeler çıkıyor. Bu sekmelere göre de içerik girebilirsiniz. Bunları da hallettikten sonra gelelim sitemize dil seçeneği eklemeye.

Dil seçeneklerini de bileşenler kısmından qTranslate Language Chooser bileşenini istediğimiz  yere taşıyoruz ve orada nasıl bir isimlendirme yapmak istersek yapıyoruz kaydet dedikten sonra artık sayfamız birden fazla dil seçeneğine sahip.

wordpress kategorisine gönderildi | 1 yorum

WordPress birden fazla dil ile kullanma için 1 cevap

  1. puzzle der ki:

    eyvallah saolasın güzel bi eklenti ama eksikleri var bi wpml değil.. ama naparsın işte oda ücretli :/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir